Klucz do serc innych

Ja i mój rozwój Praktycznie

Jeśli chcesz, żeby inni Cię lubili, chcieli z Tobą przebywać i dobrze czuli się w Twoim towarzystwie – pracuj nad swoją inteligencją emocjonalną. To klucz do dobrych relacji i osobistych sukcesów.

„W naszym zawodzie żona nie pomaga w karierze, jest raczej źle widziana” – usłyszałam kiedyś na firmowej imprezie męża od osoby z jego środowiska. Człowiek, który wypowiedział tę uwagę, jest uważany za bystrego i inteligentnego (tego m.in. wymaga wykonywana przez niego praca), a jednak najprawdopodobniej nie zorientował się, że mówi coś, co może sprawić mi przykrość. Bo ja naprawdę poczułam się dotknięta. I równocześnie zachodziłam w głowę, jak można coś takiego bez ogródek powiedzieć…

Kluczem do zrozumienia, co zachodzi w takich i podobnych sytuacjach, jest inteligencja emocjonalna (IE) – zdolność do rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób, umiejętność używania swoich emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób. Dr Travis Bradberry, badacz inteligencji emocjonalnej i autor bestsellerowej książki Emotional Intelligence 2.0, tłumaczy, że jej poziom wpływa na to, jak się zachowujemy, jak podejmujemy decyzje, jak odbierają nas ludzie. Można powiedzieć, że IE decyduje o jakości naszego życia w społeczeństwie i relacjach z innymi.
Na szczęście nad IE można pracować. Można ją rozwijać, co zwiększa nasze szanse powodzenia w kontaktach z innymi ludźmi.

Dwa składniki IE

Mamy dwojakie zasoby inteligencji emocjonalnej. Z jednej strony to nasze umiejętności (kompetencje) osobiste: zdolność do rozpoznawania swoich emocji i umiejętność panowania nad nimi. Drugim składnikiem inteligencji emocjonalnej są nasze umiejętności społeczne, m.in. zdolność rozpoznawania emocji innych osób i zdolność do wykorzystywania tej wiedzy dla podtrzymywania relacji (miłości, przyjaźni, koleżeństwa, znajomości, zależności służbowej).

Jeśli zdenerwowała mnie nieuprzejma osoba i zdaję sobie sprawę, że w tym momencie jestem na nią zła, ale nie okazuję jej tego – to wykorzystuję kompetencje osobiste (prawidłowo rozpoznaję i kontroluję swoje emocje). Jeśli dodatkowo widzę, że jest ona bardzo zmęczona i potrafię jeszcze załagodzić sytuację – to korzystam z kompetencji społecznych (szukam przyczyn jej zachowania; widzę, że nie jest ono tak naprawdę związane ze mną, więc rozładowuję atmosferę).

Cechy ludzi o wysokiej inteligencji emocjonalnej

Travis Bradberry twierdzi, że osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej nie pozwalają, by negatywne opinie innych ludzi psuły im humor. Jak to robią? Oto kilka prawidłowości w zachowaniu osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Przeczytaj je i zastanów się, czy jesteś w stanie je stosować (a może stosujesz?).
Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej:
› do bezpr...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI