Jak być naprawdę sobą 

Ja i mój rozwój Praktycznie

Słowa-wytrychy często stosujemy niewłaściwie, kierując się fałszywymi definicjami. Jednym z takich słów jest asertywność.

Z racji tego, że jestem trenerką, wielokrotnie miałam przyjemność prowadzić szkolenia z asertywności. Temat ten od jakiegoś czasu jest niezmiernie modny. Każdy chce być asertywny – od szeregowych pracowników, przez sekretarki aż po ludzi zajmujących najwyższe stanowiska, nie mówiąc już o asertywnych mamach czy bezrobotnych. W firmach asertywność ma pomagać w zwiększaniu zysków oraz lepszym rozumieniu klienta, a w życiu prywatnym – w szybszym znalezieniu pracy czy w radzeniu sobie z teściową albo dominującym mężem.

Szkolenie zaczynam zwykle od ćwiczenia, w którym uczestnicy i uczestniczki mają napisać, co rozumieją pod pojęciem asertywności. Na ogół okazuje się, że posiadane przez nich informacje są mieszaniną prawd i mitów.

Asertywność to nowa moda

Nie taka znowu nowa. Pierwsza książka na ten temat powstała w 1949 roku. Jej autorem był amerykański psycholog Andrew Salter. Na kolejne wzmianki trzeba było poczekać do 1958 roku, kiedy to Joseph Wolpe napisał kolejną publikację z tego zakresu. Jednakże dopiero lata 70. i 80. minionego wieku przyniosły prawdziwy rozwój treningów asertywności. Nałożyły się na to trzy przyczyny. Po pierwsze, wciąż świeża była pamięć o ruchu dzieci kwiatów, który przyczynił się m.in. do rewolucji seksualnej i rozpowszechnienia narkotyków oraz był jednym ze źródeł ruchu New Age.

Najnowszy, internetowy kurs Akademii Charaktery "Asertywność. Jak być sobą" przedstawia konkretne narzędzia, które pozwolą Ci odmawiać, wyrażać swoje potrzeby, uczucia, opinie, myśli, oczekiwania. Nauczysz się, jak sobie radzić z krytyką i jak przyjmować pozytywne komunikaty. Zaproponowane w kursie ćwiczenia pozwolą Ci lepiej znosić sytuacje, w których nie uda Ci się otrzymać tego, na czym Ci zależy. Autorką kursu jest psychoterapeutka i psycholożka Adriana Klos.

ZAPRASZAMY DO AKADEMII CHARAKTERY


Wszystko to prowokowało ludzi do pytań w rodzaju „kiedy jestem sobą?” czy „co to znaczy być sobą?” Po drugie, w USA szybko narastała druga fala feminizmu – kobiety powoli, ale skutecznie dążyły do zmiany sztywnych, tradycyjnych ról w społeczeństwie. Po trzecie, amerykańscy badacze zaobserwowali, że istnieją ludzie, którzy nie dość...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI