Hamować się czy nie?

Laboratorium

W sytuacjach nowych, nietypowych czy zaskakujących zanim zdecydujemy, co robić, staramy się zrozumieć, co się dzieje. Takie hamowanie zachowania może sprawić, że w efekcie powstrzymamy się od udzielenia  pomocy potrzebującemu. 

Badania podstawowe prowadzone w naszym laboratorium dotyczą społecznej psychologii sprawiedliwości, moralności i światopoglądu. Ich wyniki znajdują zastosowanie w kontekście organizacyjnym i społecznym, a także w obszarach związanych z prawem oraz zachowaniami ludzi. Zajmujemy się na przykład społeczną psychologią terroryzmu i zachowań radykalnych, badamy zaufanie wobec rządu, a także rolę sprawiedliwości proceduralnej w spostrzeganej zasadności rządu i akceptacji jego decyzji. Obecnie coraz bardziej mnie interesują różnice międzykulturowe. Rozwijam metodę, która pozwoli mi badać je eksperymentalnie. 

POLECAMY

Prospołeczni bez hamulców

W bieżących badaniach koncentruję się m.in. na hamowaniu zachowania oraz jego rozhamowaniu. Wielu filozofów, ekonomistów i innych teoretyków społecznych od dawna zakłada, że hamowanie działania jest dobre, ponieważ dzięki temu powstrzymujemy się od zachowań egoistycznych i społecznie niepożądanych. Nasze badania pokazuj...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI