Gwałt na mężczyźnie

Praktycznie
   Tematy poruszane w tym artykule  
  • Jak przemoc seksualna dotyka również mężczyzn, wskazując na problem zmagań społecznych z postrzeganiem mężczyzn jako ofiar.
  • Doświadczenie Shii LaBeoufa z przemocą seksualną podczas performance’u w galerii sztuki i negatywna reakcja opinii publicznej.
  • Statystyki dotyczące gwałtów na mężczyznach i ich zgłaszalności, ukazujące zaniżone dane wynikające ze stygmatu społecznego.
  • Psychologiczne skutki przemocy seksualnej na mężczyzn, w tym wpływ na relacje intymne i samopoczucie.
  • Przypadki nieprawidłowych relacji seksualnych między młodszymi mężczyznami a starszymi kobietami, traktującymi je jako „lekcje miłości”.
  • Problem napastowania seksualnego homoseksualnych mężczyzn przez kobiety oraz jego wpływ na relacje interpersonalne.
  • Precedensowy wyrok w Norwegii, traktujący kobietę jako sprawczynię przemocy seksualnej, i jego znaczenie dla sprawiedliwości.
  • Ogólna definicja przemocy seksualnej i wykorzystania seksualnego zgodnie z Kodeksem karnym.
  • Najczęściej spotykane formy przemocy seksualnej według prawa oraz ich wpływ na ofiary.
  • Rekomendacje dla osób doświadczających problemów seksualnych wynikających z przemocy, wraz z informacjami o pomocy specjalisty.

Nawet co piąty mężczyzna doświadcza przemocy seksualnej ze strony kobiet. Dlaczego mężczyźni nie ujawniają, że zostali zgwałceni? Jakie kobiety molestują mężczyzn?

Jak nazywa się gwałt na mężczyźnie? Seks niespodzianka – ten kiepski żart celnie oddaje powszechne niestety wyobrażenia na temat przemocy seksualnej, która dotyka mężczyzn. Pod niemal każdym artykułem opisującym mężczyznę, który padł ofiarą napaści seksualnej, znajdziemy głównie pokpiwające niedowierzanie: „to mężczyznę można zgwałcić?”. Na takie komentarze naraził się amerykański aktor i performer Shia LaBeouf, znany między innymi z ról w filmach „Furia”, „Nimfomanka” czy „Transformers”, który ujawnił, że został zgwałcony podczas swojego performance’u w galerii sztuki w Los Angeles. Każdy widz mógł wejść do zamkniętego pomieszczenia i pobyć przez chwilę w cztery oczy z popularnym aktorem. LaBeouf miał na głowie papierową torbę z napisem „Nie jestem już sławny”. Te okoliczności miała wykorzystać jedna z jego fanek. Wielu komentatorów i internautów wyśmiało aktora, a część z nich uznała, że „skoro mu się nie podobało, to musi być gejem”. Niestety, tak jak istnieje przekonanie, że zgwałcona kobieta mogła przyczynić się do tego swoim prowokacyjnym zachowaniem, tak równie silne jest przeświadczenie, że mężczyzna (związany z kimś lub nie) powinien mieć zawsze ochotę na seks i cieszyć się z każdego zbliżenia. Dlatego doniesienia medialne na temat przestępstw seksualnych popełnianych przez kobiety zwykle utrzymane są w żartobliwym tonie. Często podawane są informacje o atrakcyjności sprawczyni oraz dodawane komentarze mężczyzn, którzy „chcieliby być poszkodowanymi”.

Molestowanie seksualne czy gwałty na mężczyznach są ujawniane bardzo rzadko. Z informacji umieszczonych na stronie internetowej polskiej policji wynika, że gwałcicielem niemal zawsze jest mężczyzna. Według danych z 2005 roku jest tak w ponad 99 procentach przypadków. Wśród 1183 podejrzanych znalazło się jedynie 10 kobiet. Psychologowie i seksuologowie wskazują jednak, że te statystyki są zaniżone, ponieważ mężczyźni wstydzą się zgłaszać na policję. Często też nie identyfikują się z rolą ofiary, nie chcą myśleć o sobie w ten sposób i nadają takim zdarzeniom zupełnie inne znaczenie.

Wyśmiewany partner
Trzydziestopięcioletni Andrzej zgłosił się kilka miesięcy temu na terapię z powodu utraty potrzeb seksualnych. Jest szczęśliwy ze swoją partnerką, ale seks kojarzy mu się raczej z upokarzaniem i skrępowaniem niż z czułością. Okazuje uczucia poprzez przytulanie, komplementy, gotowość do wspólnego spędzania czasu. Wcześniej przez kilka lat był w związku z kobietą, która w agresywny sposób krytykowała jego seksualne możliwości. Porównywała go ze swoim byłym partnerem – mówiła wprost,
że miał większego penisa i siln...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI