Gorzki smak odrzucenia

Laboratorium

Poczucie odrzucenia sprawia, że stajemy się agresywni, przestajemy panować nad sobą, podejmujemy ryzykowne działania. W takiej sytuacji samopoczucie mogą nam poprawić przyjaciele i... ciasteczka.

Chcemy być zdrowi, ale objadamy się. Chcemy dostać awans, ale poddajemy się, gdy pojawią się trudności. Chcemy mieć dobre relacje, ale złościmy się na tych, których kochamy. Wiemy, że samokontrola i relacje mogą być kluczem do zdrowia, dobrobytu i szczęścia, jednak sami stajemy sobie na drodze do sukcesu. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu przeciwdziałać? Co nas motywuje i dlaczego tak często nie udaje nam się zrealizować celów, które sobie wyznaczamy?

POLECAMY

Zajmuję się badaniem relacji, samokontroli i agresji. Początkowo obszary te traktowałem jako odrębne tematy. Wszystko się jednak zmieniło, gdy zobaczyłem, co się stało, kiedy odebrałem ludziom poczucie powiązań społecznych, zaburzyłem ich zdolność wykorzystywania samokontroli lub rozbudziłem agresję. Jak do tego doszło? 

Do udziału w jednym z moich badań zaprosiłem studentów. Weszli do laboratorium, poznali się, a potem każdego zaprowadzono do oddzielnego pomieszczenia. Mój pomocnik zapytał uczestników, kogo najbardziej polubili i z kim chcieliby współpracować. Potem losowo wybranej połowie badanych powiedzieliśmy: „Tym razem nikt cię nie wybrał”. Innymi słowy – zostali odrzuceni. Pozostali natomiast doświadczyli akceptacji społecznej. 

W tym momencie pojawiają się jednak ciasteczka. Nasz pomocnik podał każdemu z badanych kwestionariusz z całą miseczką ciasteczek, po czym powiedział, aby zjadł tyle, ile potrzebuje...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI