Dwoje do zmiany

Praktycznie

Nie możesz się dogadać z partnerem, oboje czujecie się skrzywdzeni i niedoceniani. Wydaje wam się, że będzie już tylko gorzej. Czy na pewno? Co można zrobić, by naprawić związek?

Kiedy relacje w parze pogarszają się, najczęściej oboje partnerzy czują się poranieni. Mają poczucie, że nie mogą się dogadać, że już wszystkiego próbowali, a i tak coraz częściej się kłócą i coraz bardziej ranią.

POLECAMY

Czasem o wiele łatwiej przychodzi im utwierdzanie się w przekonaniu, że dalsze trwanie w związku nie ma już sensu, niż przystąpienie do jego przebudowy. Dzieje się tak, ponieważ partnerom towarzyszy wewnętrzne poranienie i poczucie krzywdy, które manifestują nieustannymi pretensjami, wyrzutami i agresją. To baza bolesnych konfliktów w związkach.

Oboje wskazują, że to druga strona powinna się zmienić: „To ty jesteś chory, ty idź na terapię”, „Ja już tyle zainwestowałam w ten związek, że teraz jego kolej”. Takie myślenie, podsycane poczuciem krzywdy, blokuje parę w działaniach, a nawet intencjach i uniemożliwia jakikolwiek ruch – poza, ewentualnie, decyzją o rozwodzie.

Tymczasem wszystkie problemy w relacji – oprócz problemów związanych z uzależnieniem (od alkoholu, narkotyków, hazardu itp.), ewidentną przemocą, chorobą psychiczną oraz nerwicowymi objawami klinicznymi, takimi jak ataki lęku czy depresja – są stwarzane wspólnie, choć oczywiście powstają na bazie indywidualnych doświadczeń z odległej przeszłości (dzieciństwa), a praca nad zmianą wymaga zaangażowania obojga partnerów.

Taką pracę partnerzy mogą podjąć z terapeutą lub samodzielnie. Ważne, by podjęli osobistą decyzję i szczegółowo umówili się na współpracę. By zawarli ze sobą kontrakt, którego celem będzie ratowanie związku.

Zawieracie zatem kontrakt – przynajmniej na czas pracy nad zmianą w waszych relacjach – w którym umawiacie się na następujące zasady współpracy.

Decyduję się na:

  1. Inwestowanie w nasz związek w celu pogłębienia bliskości w relacji.
  2. Inwestowanie nawet znacząco więcej niż druga strona i niewypominanie tego.
  3. Pełną szczerość i otwartość.
  4. Poświęcanie swojego czasu na dogłębne zrozumienie partnerki/partnera.
  5. Okazywanie szacunku wobec odmiennego sposobu przeżywania świata przez drugą stronę, odmiennych reakcji i emocji, odmiennego myślenia, postaw, poglądów.
  6. Docenianie zmian w zachowaniu partnerki/partnera i komunikowanie tego.
  7. Zamienianie pretensji i krytyki wobec...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI