Diagnoza z tabletu?

Zdrowie i choroby Laboratorium

W przypadku autyzmu wczesna diagnoza jest kluczowa – dzięki niej możliwe jest objęcie dziecka odpowiednim programem terapeutycznym. Wczesne wykrywanie symptomów ułatwi teraz aplikacja na tablety - przekonuje Anna Anzulewicz.

MAREK BINDER: Niektórym trudno uwierzyć, że przy pomocy aplikacji na tablet można będzie wykryć autyzm. Czy rzeczywiście da się w ten sposób wspomóc skuteczność diagnozowania? Na jakiej zasadzie?

POLECAMY

ANNA ANZULEWICZ: Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, co oznacza, że obejmuje różne aspekty funkcjonowania dziecka. Diagnoza zaburzenia jest dokonywana przede wszystkim na podstawie oceny nieprawidłowości w rozwoju języka, rozwoju emocjonalnego i społecznego, jednak coraz więcej wiemy na temat trudności, które pojawiają się w innych sferach – między innymi w sferze ruchowej. Wyniki wielu badań pokazują, że osoby z autyzmem mają specyficzne trudności w planowaniu i wykonywaniu wolicjonalnych, czyli celowych ruchów, również tak prostych, jak sięgnięcie po przedmiot i przestawienie go w inne miejsce. Zdaniem niektórych badaczy nieprawidłowości w rozwoju ruchowym mogą zostać zauważone nawet wcześniej niż objawy typowo wiązane z autyzmem – jak trudności w nawiązywaniu relacji społecznych i komunikacji. Jeśli okazałoby się, że można zidentyfikować wzorce ruchowe charakterystyczne dla dzieci z autyzmem, byłby to pierwszy krok w kierunku stworzenia narzędzia, które na podstawie analizy ruchów dziecka ocenia ryzyko wystąpienia zaburzenia. Test, nad którym pracuję wraz z innymi badaczami i informatykami, ma za zadanie wykryć właśnie takie wzorce ruchowe, które mogą wskazywać autyzm.

Na czym polega testowana przez was technika, w jaki sposób się ją stosuje?

Test ma formę aplikacji edukacyjnej na tablet, trwa około 15 minut, jest przeznaczony dla dzieci od drugiego do szóstego roku życia. W skład aplikacji wchodzą dwie gry edukacyjne. Każda składa się z dwóch części: dwuminutowego treningu, podczas którego dziecko zapoznaje się z zadaniem – jeśli to konieczne może skorzystać z pomocy dorosłego – oraz pięciominutowej części właściwej, w czasie której dziecko gra samodzielnie. Gdy maluch korzysta z aplikacji, zbierane są informacje dotyczące tego, w jaki sposób dotyka ekranu, jak porusza urządzeniem, w jaki sposób radzi sobie z zadaniem. Są to dane uzyskane z ekranu tabletu, a także z czujników – akcelerometru i żyroskopu. Mierzone są takie aspekty, jak poprawność wykonania zadań, szybkość i zakres ruchu czy siła nacisku. W sumie w trakcie gry zbierane są informacje dotyczące 262 wskaźników opisujących zachowanie dziecka w interakcji z grą i tabletem. Po zakończeniu gry dane są a...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI