Człowiek - istota wyjątkowa

Laboratorium

Jesteśmy przekonani, że między ludźmi i innymi zwierzętami istnieje przepaść. A przecież niektóre małpy też prezentują zaskakujące zdolności poznawcze. Co zatem sprawiło, że to człowiek został królem świata zwierząt? 

Stanowimy zaledwie jeden spośród milionów gatunków. A mimo to uważamy się za istoty wyjątkowe. Co takiego nas wyróżnia? Dlaczego to nie małpy kształtują świat i zarządzają ogrodami zoologicznymi? Co czyni nas ludźmi? Te pytania są głównym motorem moich badań. Ponad dwadzieścia lat temu przeprowadziłem się z Niemiec na antypody, gdzie – w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania – zacząłem badać rozwój zdolności umysłowych dzieci oraz porównywać zdolności człowiekowatych i innych zwierząt. Wyniki swoich badań przedstawiam w książce The Gap: The Science of What Separates Us From Other Animals.

POLECAMY

Przyglądam się obszarom, które zwykle przypisywane są tylko ludziom, takie jak: język, zdolność wybiegania myślą w przyszłość, teoria umysłu, inteligencja, kultura i moralność. Niedawne badania wskazały w każdym z tych obszarów pewne wyszukane zdolności, które dzielimy z innymi zwierzętami. Na przykład szympansy potrafią w bardzo inteligentny sposób rozwiązywać problemy – w niektórych miejscach w Afryce zaobserwowano, że rozbijają orzechy, wykorzystując kamienie jako młot i kowadło. Co więcej, istnieją...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI