Boli, bo nie czuję

Zdrowie i choroby Praktycznie

Cierpimy na bóle głowy, mamy duszności, serce bije jak oszalałe, a lekarze nie znajdują żadnej choroby... Czasami w ten sposób ciało woła do nas: zatrzymaj się, usłysz swoje emocje, poczuj smutek, radość, złość, gniew. Dlaczego mamy problem z odczytaniem swoich i cudzych uczuć?

Irena od kilku lat odczuwała silne bóle brzucha. Pojawiły się, gdy wyprowadziła się z rodzinnej miejscowości i zaczęła samodzielne życie w dużym mieście. Zawsze była nieśmiała i niepewna siebie. Wysiłek i ogromny stres związany z przeprowadzką, wynajęciem mieszkania, znalezieniem pracy i funkcjonowaniem na własny rachunek, z dala od rodziców, bardzo ją wyczerpały. Od tamtego czasu często odczuwa silne bóle brzucha i cierpi z powodu rozstroju żołądka, zwłaszcza przed jakimś wyjściem czy spotkaniem towarzyskim. Źle znosi sytuacje, w których jest wystawiona na krytykę, jest oceniana przez innych. Nie może jeść, jest jej słabo, ma trudności z zasypianiem, a w nocy budzi się z lękiem, bo jej serce bije jak oszalałe. Irena wybrała się w końcu do lekarza, bo podejrzewała u siebie wrzody żołądka lub inną poważną chorobę. O dziwo, badania nie potwierdziły jej obaw, a lekarze nie zdiagnozowali żadnego schorzenia. Po kilku latach tułania się od gabinetu lekarskiego do gabinetu, jeden z lekarzy zasugerował jej, by zgłosiła się do psychologa, bo prawdopodobnie jej kłopoty mają podłoże psychiczne.

Psyche i soma

Od lat czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy to Franz Alexander – amerykański psychoanalityk i lekarz, jeden z twórców medycyny psychosomatycznej, ogłosił listę chorób psychosomatycznych, medycyna zaczęła zajmować się człowiekiem jako całością. Zaczęto interesować się nie tylko biologicznym, ale również psychicznym aspektem chorób. Zrozumiano, że istnieje silna wzajemna zależność dwóch elementów: ciało działa na psychikę, a psychika na ciało.

U Ireny wyraźnie widać tę zależność. Kiedy wybiera się na ważne spotkanie, egzamin czy prezentację, w jej głowie kłębią się pesymistyczne myśli i czarne scenariusze: wszystko pójdzie nie tak, bo popełni błąd i na pewno się skompromituje. Gdy dopuszcza do siebie takie odbierające moc myśli, odczuwa niepokój, niepewność i coraz większy lęk, pojawia się też skurcz żołądka. Z takim pogarszającym się nastrojem kobieta traci motywację, jest zdekoncentrowana i prezentacja wypada słabo. Myśli Ireny i towarzyszące im emocje wpływają na cały organizm. Jej ciało napina się, oddech przyspiesza, serce zaczyna bić coraz szybciej. Trzęsą jej się ręce, głos załamuje, zaciska się żołądek i szybko pojawia się narastający, silny ból brzucha.

Współczesna medycyna coraz więcej uwagi poświęca wpływowi emocji, stresu, urazów psychicznych, sposobu reagowania i utrwalonych przekonań na stan zdrowia człowieka. Psyche stała się równie ważna jak soma.

Jako pierwsze choroby psychosomatyczne, czyli takie, których przyczyn można...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI